EN TR

BEL VE BOYUN FITIĞI TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR

 

Bel ve boyun fıtıkları ve buna bağlı gelişen ağrılar tüm dünyada en sık görülen ve yaşam kalitesinde en fazla bozulmaya yol açan hastalıklar arasındadır. Fıtıkların ne şekilde tedavi edileceğine, hastanın fizik muayenesi ve şikayetlerine göre karar verilir. Eğer fizik muayenede hastanın fıtığına bağlı kollarda ya da bacaklarda güç kaybı, yürüyememe ya da ellerde kavramada zoluk gelişmediyse hastanın acil olarak ameliyat edilmesi gerekmemektedir.  Önceki yıllarda fıtıkların iyileşmediğine inanılsa da son yıllarda yapılan çalışmalarda ve takiplerde çekilen manyetik rezonans görüntülemelerinde 1 yıl içinde bu fıtıklarda belirgin gerileme sağlandığı görülmektedir. Ameliyat olmadan önce uygulanabilecek fizik tedavi seçeneklerinde belirgin gelişmeler sağlanmıştır.

 

Ameliyatsız Spinal Dekompresyon Terapisi

Fizik tedavi seçenekleri arasında tüm dünyada en bilinen yöntemlerden birisi ameliyatsız spinal dekompresyon tedavisidir. Amerika başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde bel ve boyun fıtığı tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu cihaz yerçekimsiz ortamda omurgayı belli bir açı, hız ve kuvvette çekerek, omurga aralıklarının açılmasını sağlar. Omurga aralıklarında negatif, geri çekici bir basınç oluşur. Bu negatif basınçla vakum etkisi ortaya çıkar ve fıtıklaşmış diskin, olması gereken omurga aralığına geri dönmesi (dekomprese olması) uyarılır. Böylece bel ya da boyun fıtıklarının operasyona gerek kalmadan iyileşmesine yardımcı olunur. Diğer klasik çekme yöntemlerinde tüm omurga aynı anda, aynı yükle çekilirken, bu cihazın üstünlüğü uygulama sırasında bel fıtığı seviyesi ayarlanarak, sorunun olduğu omurga aralığı düzgün şekilde tedavi edilir. Hastanın kilosuna göre cihaz çekme seviyesini ayarlar, doktorun ve uygulayıcı sağlık personelinin yakın takibiyle çekme derecesi kademeli olarak arttırılır. Bu uygulama sırasında hastanın ağrısı olmaz. Bu konuda yapılmış çalışmalarda 1 yıl sonra çekilen manyetik rezonans görüntülemelerinde belirgin düzelme kaydedildiği bildirilmektedir. Bel ve boyun fıtıkları dışında, siyatik ağrısı, omurga dejenerasyonu (kireçlenme) ve faset eklem dediğimiz bel ve boyun omurlarında bulunan eklemlerin gerilmesi ve kireçlenmesi durumlarında da etkili olduğu bildirilmiş bir tedavi yöntemidir.

 

Lazer Terapi

Spinal dekompresyon tedavisiyle birlikte lazer tedavisi uygulanarak fıtık iyileşmesi uyarılabilir. lazer ‘yoğunlaştırılmış ışık’ anlamına gelir. Vücudun ağrılı herhangi bir bölgesinde uygulanabilen, yan etkisi olmayan, hızlı ve etkili bir tedavidir. Gün ışığının, lazerin, ultraviyole veya kanser tedavisinde radyoterapide kullanılan ışık türlerinin hepsinin etkisini belirleyen kendine has dalga boylarıdır. Lazer insan vücudu için zararlı olabilecek ultraviyole ışık ya da radyoterapide kullanılan ışık türlerinden farklı bir dalga boyundadır. Bu nedenle vücutta zararlı bir yan etkisi bulunmamaktadır. Dokuyu uyarıcı (biyostimulan) ve yenileyici özelliği vardır. Biyostimulasyon hücresel düzeyde dokunun onarımı ve iyileşmenin uyarılması anlamına gelir. Ödem çözücü olarak etki eder. Sonuçta fıtık iyileşmesini uyarırken, güçlü ve uzun süreli bir ağrı kesici etki ortaya çıkarır. Farklı dalga boyları sayesinde derin dokulara rahatlıkla ulaşılabilir.

Bu tedaviler boyun ve bel fıtığı olan her hastaya uygun olmayabilir. Bu nedenle hastanın tedavi kararı verilmeden dikkatli bir şekilde hekim tarafından muayene edilmesi ve özellikle spinal dekompresyon tedavisine uygunluğu açısından karar verilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki her hastanın kendi içinde değerlendirilmesi ve hangi tedavinin daha uygun olacağının karar verilmesi tedavinin başarısı ve hastanın iyileşmesi açısından son derece önemlidir.