EN TR

 

Hidroterapi Ünitesi

Suyun fiziksel özelliklerinden faydalanılarak, hastalıkların durumuna göre değişik sıcaklık ve sürelerde tedavi amaçlı olarak kullanımıdır. Bu terapi yöntemleri kişiye özel olarak düzenlenir ve diğer fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle kombine edilebilir.
Suyun kaldırma kuvveti eklemler üzerindeki ve yer çekimine karşı asıl iş yapan kasların yükünü azaltır ve hareket daha rahat yapılır. Böylece herhangi bir nörolojik ya da ortopedik hastalık nedeniyle kas gücü olmayan hastaların daha rahat egzersiz yapmaları sağlanır. Suyun viskozitesi hastaların düşme hızını azaltır ve egzersiz sırasında zarar görmelerine engel olur. Ödemi azaltır ve ağrı eşiğini yükselterek ağrı duyusunun azalmasını sağlar. Kırık ve ortopedik operasyonlar sonrası hastanın rehabilitasyonunda eski kas gücü ve eklem açıklığının hızlı ve etkili bir şekilde kazanılmasında önemli yer tutar.

 

Havuz terapisi
Amaca uygun inşa edilmiş havuzlarda, bu konuda eğitimli sağlık personelinin gözetiminde kas iskelet sisteminin fonksiyonel kapasitesini geliştirmek amaçlı yapılan egzersiz programlarına havuz terapisi denir.

 

 

Havuz terapisi ne zaman kullanılabilir?
- Kas gücü kaybına neden olan tüm nörolojik hastalıklar: İnme, serebal palsi, spinal kord hasarı, kafa travması, parkinson, multipl skleroz, polinöropatiler, kas hastalıkları, diyabete bağlı sinir tutulumları
-Kırık ve ortopedik operasyonlar sonrası kas gücünün ve hareketin yeniden kazanılması gereken durumlar (Diz, kalça, ayak bileği operasyonları, menisküs lezyonları, protezler...)
- Bel, boyun, sırt ağrısına neden olan boyun ve bel fıtıkları, osteoartrit, fibromiyalji, ankilozan spondilit, romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar

 

 

Whirlpool- Girdap Banyosu

Hareketli suda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Suyun sıcaklığı ve ne kadar süre uygulanacağı hastanın durumuna göre ayarlanır. Özellikle kol ve bacak bölgesi tedavisinde uygulanılır. Kas kasılmasını ve eklem ağrılarını azaltır, rahatlatıcı ve ağrı kesici bir etki ortaya çıkartır.

 

 

Galvanik Banyo

Galvanik Banyo ve Girdap Banyosu Ne Zaman Kullanılır?

Kırık ve burkulmalardan sonra gelişen ödem ve hareket kısıtlılıklarına belirgin yardımcı olur. Bunun yanında el, ayak ağrısı ve uyuşmasına neden olan bel fıtıfları, boyun fıtıkları, sinir hasarına neden olan diyabete bağlı polinöropatiler, karpal tünel sendromu gibi sinir sıkışmaları, kireçlenme, osteoartrite, fibromiyaljiye bağlı el ayak ağrıları

 

 

 

Bizden Makaleler