EN TR

Integrty Spinal Dekompresyon

Integrity Spinal Dekompresyon Cihazı
Integrity spinal dekompresyon cihazı bel ve boyun ağrılarını tedavi etmek için tasarlanmıştır. Amerika başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde bel ve boyun fıtığı tedavisinde kullanılmaktadır. Cihazın FDA ve CE onayı bulunmaktadır. Hasta tedavi sırasında ağrı hissetmez.

 

Etki mekanizması
Omurgayı belli bir açı, hız ve kuvvette çekerek, omurga aralıklarının açılmasını sağlar. Bu aralıkta negatif, geri çekici bir basınç oluşur. Bu negatif basınçla vakum etkisi ortaya çıkar ve fıtıklaşmış diskin, olması gereken omurga aralığına geri dönmesi (dekomprese olması) uyarılır. Böylece bel ya da boyun fıtıklarının operasyona gerek kalmadan iyileşmesi sağlanabilir. Diğer klasik çekme yöntemlerinde tüm omurga aynı anda, aynı yükle çekilirken, bu cihazın üstünlüğü uygulama sırasında bel fıtığı seviyesi belirtilerek, sadece sorunun olduğu omurga aralığı tedavi edilir. Diğer aralıklara zarar verme riski olmaz.

 

 

Kullanıldığı hastalıklar
Boyun ve bel fıtıkları: Protrude ya da ekstrüde diskopatiler
Siyatalji: Siyatik sinire bel fıtığının baskı yapması sonucu ortaya çıkan bel ve arka bacak ağrısıdır. Uyuşma ve karıncalanma da eşlik edebilir.
Dejeneratif disk hastalığı- Spondiloz: İnsanlar yaşlandıkça, vücuttaki kıkırdak yapı daha ince ve kırılgan hale gelir. Spondiloz, omurga grafisinde ya da manyetik rezonans görüntülemeyle (MRG) bitişik vertebraların arasındaki normal disk alanının daralması şeklinde görüntülenebilir.
Posterior faset sendromu: Faset eklemler omurların hizasını korumaya, stabiliteyi sağlamaya yardım eden omurganın arka eklemleridir. Faset eklemlerin zorlanması sonucu ödem ve inflamasyonla ortaya çıkan bel ağrısı, tutukluk tablosudur.

 

 

Uygulama Şekli
Standart tedavi 20 seans şeklinde uygulanır. Ancak hastanın durumuna göre doktorun isteğine göre seans sayısı değişiklik gösterebilir. Tedavi seansları 28 dakika sürer. Tedavi öncesinde sıcak uygulama, sonrasında soğuk uygulama yapılır. Bel tedavisi hastanin ağırlığının %40’ı ile başlar ve 10 kg üstüne kadar çıkılabilir. Boyun tedavisinde hastanın ağırlığının %10’u ile başlanıp farklı hızlarda çekme uygulanabilir.

 

Bizden Makaleler