EN TR

Korebalance Denge Ölçüm ve Eğitim Sistemi

Korebalance Denge Ölçüm ve Eğitim Cihazı
Korebalance cihazı, dengenin ne derece bozulduğunun değerlendirmesinde ve denge bozukluğunun tedavisi için bilgisayarlı 3 boyutlu çeşitli egzersiz programlarının uygulanmasında en son teknolojiyle dizayn edilmiş bir cihazdır.

 

 

 

Etki Mekanizması:
Bilgisayarlı ortamda yapılan egzersizlerle beyni ve sinir sistemini uyararak, hastalarda dengenin, koordineli birbirini takip eden hareketlerin ve düzgün duruşun geliştirilmesini sağlar. Üç boyutlu oyunlarıyla egzersiz programlarını eğlenceli hale getirir.. Hem durağan (statik), hem de hareket sırasındaki (dinamik) dengenin test edilmesini ve geliştirilmesini sağlar.

Kullanıldığı Hastalıklar:
Atmışbeş yaşüstü ileri yaş yetişkinlerde düşme sıklığı belirgin olarak artar. Özellikle kadınlarda menapozla birlikte bu oranın erkeklere göre daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bunun yanında ileri yaşla birlikte kemik erimesi ilerlemekte ve kalça, el bileği, omurga kırıklarının ortaya çıkma ihtimali belirgin olarak artmaktadır. Bu nedenlerle herhangi bir nörolojik hastalığı olmasa da ileri yaş yetişkinlerde denge eğitimi ve düşmelerin önlenmesi son derece önemlidir.
Denge bozukluğuna neden olan inme, multipl skleroz, parkinson, serebral palsi gibi nörolojik hastalıklarda, denge sisteminin de etkilendiği baş dönmesine neden olan vertigo gibi durumlarda bu cihaz kullanılabilir. 


Uygulama Yöntemi:
Denge bozukluğu olan durumlarda genellikle denge egzersizlerinin yanında özellikle bacak kaslarını güçlendirme gibi başka egzersizler de hastanın tedavi protokolüne eklenir. Hastanın durumuna göre rehabilitasyon seanslarına 14-15 dakika gibi her gün ya da gün aşırı olarak korebalance cihazıyla egzersiz eklenebilir.

Bizden Makaleler