EN TR

 

LASER TEDAVİSİ

* Yüksek Yoğunluklu LASER Tedavisi (High Intensity LASER - HIL)
* Düşük Yoğunluklu LASER Tedavisi

LASER ‘yoğunlaştırılmış ışık’ anlamına gelir. Vücudun ağrılı herhangi bir bölgesinde uygulanabilen, yan etkisi olmayan, hızlı ve etkili bir tedavidir. Gün ışığının, LASER’in, zararlı ultraviyole veya kanser tedavisinde radyoterapide kullanılan ışığın hepsinin etkisini belirleyen kendine has dalga boyları vardır. LASER insan vücudu için zararlı olabilecek ultraviyole ışık ya da radyoterapide kullanılan ışık türlerinden farklı bir dalga boyundadır. Bu nedenle vücutta zararlı bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 

 

Etki Mekanizması: 
Dokuyu uyarıcı (biyostimulan) ve yenileyici özelliği bulunmaktadır. Biyostimulasyon hücresel düzeyde dokunun onarımı ve iyileşmenin uyarılması anlamına gelir. Ödem çözücü olarak etki eder. Sonuçta güçlü ve uzun süreli bir ağrı kesici etki ortaya çıkarır. 810/980nm (düşük yoğunluklu LASER) ve 1064nm (yüksek yoğunluklu LASER) dalgaboyları hastayı rahatsız etmeden, en yüksek tedavi edici etkiyi ortaya çıkarır. Aletin 12 W olan maksimum gücü de omuz, bel, kalça, diz gibi büyük eklemlerin her yerine ışığın ulaşmasını sağlar.


Kullanıldığı Hastalıklar:
* Bel ve boyun fıtıkları
* Tetik noktaların neden olduğu boyun ve bel ağrıları, kas spazmları
* Tendon ve kas yırtıkları
* Tendinit, bursit, kapsül iltihabı
* Omuz ağrısına neden olan kas- tendon zedelenmeleri, donuk omuz, impingement sendromu
* Tenisçi- golfçü dirseği
* Karpal tünel sendromu (Elbileğinde sinir sıkışması)
* Kubital tünel sendormu (Dirsekte sinir sıkışması)
* Osteoartrit (ileri yaşta ortaya çıkan diz, bel, kalça, omuz, el gibi vücutta kireçlenme olan durumlar)
* Topuk dikeni
* Tüm spor yaralanmaları


Uygulama Yöntemi
Hastanın durumuna göre öncelikle düşük ya da yüksek yoğunluklu LASER seçimi ve toplam seans sayısı doktor tarafından belirlenir. Uygulama sırasında hasta kesinlikle ağrı ya da rahatsızlık hissetmez.
Düşük yoğunluklu LASER tedavisi her gün, hastalığın şiddetine göre doktorun ayarladığı dozda 5 dakika ile 20 dakika arası bir sürede birleşik LASER başlığı ile uygulanır. Yüksek yoğunluklu LASER tedavisi gün aşırı ya da daha uzun aralıklarla doktorun kendisi tarafından uygulanır ve tedavi dozu hastanın ağrısının olduğu bölgeye, ağrı şiddetine göre doktorun belirlediği şekilde düzenlenir.

 

 

Bizden Makaleler