EN TR

Lenfödem Ünitesi

Lenfödem Ünitesi
Lenfödem, meme kanseri tedavisinde yapılan koltuk altı lenf nodlarının çıkartılması ve radyoterapi sonucu lenf sıvısı akımının kesilmesi sonucu ortaya çıkan kronik, tam iyileşme sağlanmayan, ilerleyici bir hastalıktır. Lenfatik akımın kesilmesiyle lenf sıvısı damar sisteminden doku aralıklarına kaçarak kolda şişliğe neden olur. Aynı durum çeşitli karın içi tümörlerin tedavisinde kasıktaki lenf nodlarının çıkartılması sonrası bacakta da ortaya çıkabilir.

 

 

 

Meme kanseri tedavisi tamamlandıktan yıllar sonra bile lenfödem gelişebilir. Etkilenen hastalarda ağrı, kolda ödem, gerginlik, ağırlık, tekrarlayan selülit gibi cilt infeksiyonları ve çok nadiren de olsa lenfanjiosarkom denilen lenfatik kanser ortaya çıkabilir. Bu nedenle meme kanseri hastalarının tam iyileşme sağlanamayan bu durumun gelişmesine engel olunabilmesi için operasyondan önce kol ölçümleri yapılarak takibe alınması ve operasyon, radyoterapi süreçleri sonrasında sıkı takiplerle herhangi bir şişlik başladığı takdirde erkenden müdahale edilerek ilerlemesine engel olunması gerekmektedir. Bununla birlikte lenfödem hastaları yaşamlarının herhangi bir döneminde tedaviye başlayabilir ve doğru yaklaşımlarla bu durumun gerilemesi, hastanın yaşam kalitesinin iyileştirilmesi sağlanabilir.
Lenfödem tedavisinde tüm dünyada komplet dekonjestif terapi denilen bir kaç tedavi yönteminin bir araya gelmesiyle oluşan rehabilitasyon yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem iki fazlıdır. İlk dönemi tedavi fazı- yoğun tedavi, ikinci dönemi de tedavi sonrası takiplerin de yer aldığı ve ilerlemeye engel olunan idame fazıdır. Hasta idame dönemine geçtikten sonra yılda bir kez 20-30 seans hastanın durumuna göre tedavi fazındaki gibi yoğun tedavi alması önerilir.

Tedavi öncesinde hastanın iki kolu da ayrıntılı ölçümlerle değerlendirilir ve sağlam kola göre hastanın ne kadar ödemi olduğu tespit edilir. Tedavi boyunca takipleri yapılır.
Komplet Dekonjestif Terapi

Komplet Dekonjestif Terapi
Faz I – Tedavi Fazı
* Cilt bakımı Kompresyon giysileri 
* Manuel lenfatik drenaj Egzersizler
* Kompresyon bandajları Manuel lenfatik drenaj (gerekirse)
* Egzersizler Cilt bakımı
 
Faz II- İdame Fazı
* Kompresyon giysileri 
* Egzersizler
* Manuel lenfatik drenaj (gerekirse)
* Cilt bakımı
 

I-Hasta Eğitimi
Hastaya cilt bakımı ve egzersizlerle ilgili ayrıntılı bilgi verilir. Kolunda oluşabilecek infeksiyonların önlenmesi için dikkat etmesi gerekenler ve kullanması gereken krem, şampuan ve ilaçlar planlanır. Lenfödemin ilerlemesine engel olmak için dikkat etmesi gereken konular anlatılır.
II- Pnomotik kompresyon cihazı
Damarlardan kaçarak doku aralıklarında biriken fazla sıvının dolaşım sistemine yeniden dönmesini sağlayan bir cihazdır. Dışarıdan uygulanan manşonlarla, basınç etkisiyle çalışır.
II-Manuel Lenfatik Drenaj Masajı
Lenfatik akımın yönüne göre hastaya yüzeyel lenfatik masaj uygulanır. Masajın süresi ve ne şekilde yapılacağı hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenir. Tedavi sonun idame fazında hastaya kendisinin her gün yapabileceği yüzeyel lenfatik masaj öğretilir.
III- Bandajlama 
Yoğun tedavi sürecinde lenfatik akımı aşağıdan yukarı uyaran, lenfödem için özel seçilmiş bandajlarla bu konuda eğitimli bir sağlık personeli tarafından çok tabakalı bandajlama yapılır. Her gün pnomotik kompresyon cihazı ve manuel lenfatik drenaj masajı uygulaması sonrası bandajlar sarılır. Bu bandaj bir sonraki gün fizik tedaviye gelmeden önce çözülerek gelinir. 

 

 

IV- Egzersiz
Bandajlar sarılı olarak hastaya kol çevresi eklem hareket açıklığı ve hafif düzeyde güçlendirme egzersizleri yaptırılır. Bu egzersizlerle birlikte omuzunda sorun varsa ona yönelik egzersizler ve fizik tedavisi eklenebilir. Hastaya haftanın en az 3 günü 20-30 dakika yürüyüş gibi bir aerobik egzersiz önerilir.
V- Kompresyon- Basıç Giysileri
Tedavi fazı sürecinin sonuna doğru hastanın ölçüsü alınarak kendisine özel basınç giysisi yaptırılır. Hastanın tedavi süreci sonrası basınç giysisini nasıl kullanacağı öğretilir. Hasta egzersizlerini basınç giysisi takılı olarak yapar.

 

 

 

 

Bizden Makaleler