EN TR

ROBOTİK REHABİLİTASYON ÜNİTESİ

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte rehabilitasyon tedavi programlarında robotik rehabilitasyon sistemleri yer almaya başlamıştır. Günümüzde robotlarla uygulanan tedavi programları giderek daha geniş yer almaktadır. Robot destekli rehabilitasyonda robotlar hareketi destekleyerek, sanal gerçeklik uygulamalarının ilavesi veya beyin arayüz cihazları ile tedavi programlarında yer almaktadırlar. Robotik rehabilitasyon ünitesinde robot desteği ile tedavide hareketi yapamayan hastanın hareketi daha kolay ve amaca yönelik yapması sağlanır. Robotik rehabilitasyon ünitemizde hem erişkin ve hem de pediatrik modülü bulunan Lokomat Pro yürüme robotu (Hocoma) ile erişkin ve pediatrik olmak üzere 2 adet Armeo-Spring (Hocoma) el-kol robotu ile hizmet vermekteyiz. 
Lokomat Pro dünyada kendi alanında üretilmiş en üst düzey robotik yürüme sistemidir. Lokomat Pro yürüme robotu ile hastaların bilgisayar ekranından yürüdüğünü görmesi ve ekranda gösterilen belirli objeleri yakalamak için kalça hareketleri ile yönünü değiştirmeye çalışması hem görsel hafızasını geliştirmekte hem de motivasyonunu artırmaktadır.  Robot yardımı ile normal yürüme siklusunda bacakların hareket etmesi bacaklardan sensöryel algı ile beyne gönderilen sinyaller beyinde nöronal iyileşme (plastisite) yeteneğinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede beyin hasarı, omurilik felçli ve serebral palsili hastalarda yürüme restorasyonu yeniden yapılabilmektedir.

Armeo-Spring, kolun ve elin aktif hareketlerini yeniden kazanmaya başlamış olan hastalar için uyumlu olup, dünya çapında bir çok klinikte başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Fonksiyonel görevlerin eksiksiz olarak gösteren, sanal-gerçeklik eğitim ortamı tarafından desteklenmiş omuz ve kol hareket egzersizlerini içeren, geniş bir oyun kütüphanesi içermektedir. Omuz-kol robotu yardımı ile kavrama / bırakma, pronasyon / supinasyon, elbilek fleksiyon / ekstansiyon, uzanma ve geri alma gibi üst ekstremitenin fonksiyonel hareketlerinin daha kolay ve amaca uygun yapılması sağlanmaktadır. Armeo-Spring fonksiyonel egzersizlerin yanında hastanın koordinasyonu ve motor becerisini belirlemek için spesifik olarak tasarlanmış egzersizleri de içermektedir. Beyin hasarlı, omurilik felçli ve serebral palsili hastalarda yapılan robot destekli omuz-kol hareketleri ile nöronal iyileşme (plastisite) yeteneğinin gelişmesi hedeflenmektedir.

Bizden Makaleler