EN TR

 

Çocuklarda yürümede  gecikme yada yürüyüş bozuklukları, basit bir kas iskelet probleminden, çok ciddi nörolojik hasarlanmalara kadar uzanan bir çok çeşitli hastalığın habercisi olabilir.

Kimi çocuklar birkaç ay erken kimileri ise birkaç ay geç başlayabilir. Ancak 1 yaşına gelmiş olan bir çocuğun yürüme girişimlerinde başarılı olması beklenir. O nedenle çocuğunuz yaşını doldurmasına rağmen halen yürümemişse, mutlaka uzman hekim görüşü alınmalıdır. Serebral Palsi, Müsküler distrofi gibi yaygın görülen ve çocukluk çağı engelliliğine en sık yol açan hastalıklarda, yaşında yürüme süreci genellikle gecikir. Bu gecikme tanısı konmamış bir çocukta ailenin dikkatini çeken ilk bulgu olabilir.

Normal nörolojik gelişim seyrinde olan bir çocuk, 4-7 yaş arasında yetişkin yürüyüşüne benzer bir yürüyüş paterni gerçekleştirir. Bu süreç, yürümeye başlanan ilk günden itibaren başlar ve giderek yetişkin yürüyüşüne benzer bir formata dönüşür. Bu nedenle, yürüyebilen bir çocukta bu değişimler takip edilmeli ve dikkat çeken bir anormallikte mutlaka pediatrik yürüyüş patolojileri hakkında yetkin bir hekime müracaat edilmelidir.
 

Bizden Makaleler