+90 312 240 05 40 (Pbx) info@fizyocare.com.tr

Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı

Boyun ağrısının en önemli nedenlerinden olan boyun fıtığı, boyun omurları arasındaki disk yapısının etrafındaki liflerin yırtılarak disk içi yapının (nükleus pulposus) sinir kanalına doğru çıkıntı yapmasıdır.Boyun fıtığı kimlerde görülür ?
Boynun aşırı zorlanmasına neden olabilecek meslek dallarında çalışanlarda boyun fıtığı sık görülür. Bu meslek grupları şoförler, perdeciler, sekreterler, bilgisayar başında uzun süreli çalışanlar, cerrahlar ve diş hekimleridir.

Boyun fıtığının belirtileri nelerdir?
Boyun fıtığında en sık rastlanan belirti boyun ağrısıdır. Boyun hareketleri ile özellikle başın arkaya doğru hareketi ağrıları arttırabilir. Ani başlangıçlı boyun fıtıklarında ise ağrı şiddetlidir. Boyun fıtığı ağrısı genellikle sinsi başlar ve zaman içinde artış gösterir. Boyun fıtığının yol açtığı ağrılar sadece boyunda değil, baskıya maruz kalan sinirin takip ettiği bölgedeki kol, el,sırt, bel, omuz gibi bölgelerde de görülebilir. Sinir üzerindeki baskı nedeniyle ellerde, kollarda güç kaybı yaşanabilir ve uyuşma meydana gelebilir.

Boyun fıtığı teşhisi nasıl konulur ?
Hastanın şikâyetlerinin dinlenmesi ve dikkatli bir nörolojik muayene tanıda en önemli unsurdur. Hastanın yakınmaları ve klinik muayene ile boyun fıtığı şüphesi varlığında, tanıyı kesinleştirmek için ve fıtığın olduğu omurga seviyesinin belirlenmesinde en etkili yöntem manyetik rezonans (MR) dır. MR çekimi için engel tıbbi durumu olan hastalar ve kapalı alan korkusu olan hastalarda alternatif olarak bilgisayarlı tomografi (BT) istenebilir. MRG’da tespit edilen disk hernisi, klinik muayene bulguları ile uyumlu ise sinir testi olan EMG yapılmaya gerek yoktur. Ancak MRG da görülen disk hernisi ile klinik muayene bulguları uyumlu değil ise sinir testi olan EMG tetkiki yapılmaya gerek duyulabilir.

Boyun fıtığı nasıl tedavi edilir?
Boyun ağrısı yakınması olan hastaların büyük bir bölümü konservatif tedavi adı verilen cerrahi dışı tedavi yöntemleri ( ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersiz, lokal ya da bölgesel enjeksiyonlar) ile iyileşebilmektedir. Boyun fıtığı tedavisinde ilk olarak başvurulan yöntem, boyun kaslarını güçlendirerek omurgaya binen yükü hafifletmeye yönelik egzersizlerdir. Bu egzersizler sayesinde fıtığın ilerlemesi durdurulabilir. Fıtık nedeniyle yaşanan akut ağrıları hafifletmek için ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Eğer ağrılar ilaç tedavisi ile azalmıyorsa ve boyun hareketleri kısıtlanmaya devam ediyorsa fizik tedavi seçeneği değerlendirilebilir. Fizik tedavi ile ağrıların görüldüğü bölgeler güçlendirilir ve fıtığın sinirlere yaptığı basıncın azaltılması hedeflenir. Şiddetli boyun ağrısına eşlik eden kol ağrılarında kısa süreli servikal ortez (boyunluk) kullanılabilir. İlaç tedavisi ve fizik tedavi ile kontrol altına alınamayan olgularda epidural sinir blokajı uygulanabilir. 6 aydan uzun süren ve konservatif tedaviden fayda görmeyen hastalarda, ilerleyici kuvvet kaybı ve yürüme bozukluğu gibi durumlarda mutlaka cerrahi konsültasyon istenmelidir.
Basit bir tedavi ile geçebilecek boyun fıtığını komplike bir hale getirmeden, en iyi şekilde tedavi edebilmek için doğru teşhis çok önemlidir. Bunun için boyun fıtığı bulunan hastanın ilgili uzman hekime müracaatı oldukça önemlidir.

Boyun fıtığı olanların dikkat etmesi gerekenler?
• Dik oturun ve dik yürüyün.
• Otururken belinizi ve boynunuzu destekleyin. Çalışırken masaya ve tezgaha yakın oturarak başınızı eğmeden veya aşırı yukarıya kaldırmadan nötral konumda tutun.
• Koltuğa veya çekyata uzanarak televizyon seyretmeyin.
• Bilgisayar monitörünü göz hizasına göre ayarlayın. Uzun süre bilgisayar başında kalmayın.
• Yastık çok yüksek veya çok alçak olmamalı. Sırt üstü yatarken boyun arkasındaki boşluğu yastıkla doldurun. Yan yatarken yastığı boyun köküne çekin.
• Yüzüstü yatmayın.
• Boynunuzu uzun süre aynı pozisyonda tutmayın. 20-25 dakikada bir hafif boyun hareketleri yapın.
• Düzenli egzersiz yapın.

Kategoriler

Popüler Makaleler

Personellerimiz

Sosyal Medya