+90 312 240 05 40 (Pbx) info@fizyocare.com.tr

El ve Bilek Ağrıları

El ve Bilek Ağrıları

El ve Bilek Ağrıları

El ve el bilek ağrıları tolumumuzda oldukça sık görülmektedir. İnsan elinin yapısı oldukça karmaşık olup tenis raketini kavramamızı, kalem tutmamızı veya bir müzik aleti çalmamızı sağlayan pek çok karmaşık mekanizmayı içerir. Ellerimiz çevre ile ilişki kurmamızı sağlayan en önemli araçlarımızdır. Bu yüzden el ve el bileği hastalıklarının doğru teşhis ve tedavisi çok büyük bir öneme sahiptir.


El ve el bilek ağrıları kimlerde görülür?
El ve el bilek ağrısına her yaş grubunda rastlamak mümkündür. Özellikle el ve el bileğinin zorlanmasına neden olabilecek meslek dallarında çalışanlarda sık görülür. Gıda işlemciliği, inşaat ve üretim işlerinde çalışanlarda, ev hanımlarında, bilgisayar kullananlarda, iltihaplı romatizmal hastalığı (romatoid artrit, gut, psöriazis gibi) olanlarda sık görülür.

El ve el bilek ağrılarının nedenleri nelerdir?
Çok sayıda hastalık el ve el bilek ağrısına neden olabilir. Başlıca nedenleri şu şekilde sayabiliriz: sinir sıkışmaları (karpal tünel sendromu, ulnar nöropati), kireçlenmeler (özellikle başparmak karpometakarpal eklemin osteoartriti), tenosinovitler, iltihaplı eklem romatizmaları (romatoid artrit, gut, psöriatik artrit gibi), parmak incinme ve burkulmaları, dupuytren kontraktürü, kompleks bölgesel ağrı sendromu, boyun ve dirsek hastalıklarının yansıyan ağrıları. Karpal tünel sendromu (KTS) üst ekstremitede en sık görülen sıkışma nöropatisidir ve en sık bildirilen meslek hastalığıdır. Toplumun yüzde ellisinde KTS ile uyumlu belirtiler vardır. KTS’nin tipik bulguları uyuşma, karıncalanma, yanma, ağrı veya bunların kombinasyonudur. Nedeni karpal tünel içindeki basınç artışı ve sinirin basıya uğramasıdır. Tedavisi şikayetlere neden olan tekrarlayan ve uygunsuz hareketlerin değiştirilmesiyle başlar. Geceleri el bilek istirahat splinti kullanımı hastaların %80’inde şikayetleri azaltır. Şikayetleri devam eden hastalarda ilaç tedavisi, fizik tedavi, lokal enjeksiyon tedavisi uygulanır ve egzersiz önerilir. Konservatif yaklaşım ile yeterli iyilik sağlanamazsa cerrahi girişim düşünülmelidir.

El ve el bilek ağrılarında ileri tetkik gerekir mi?
Tedaviye yanıt vermeyen hastalarda, travma öyküsü olan, iltihaplı romatizmal hastalık düşünülen, sinir sıkışması düşünülen ya da yansıyan ağrı olduğu düşünülen hastalarda ayırıcı tanı için ileri tetkik ve tedavi gerekebilir. Bunun için, düşünülen ayırıcı tanılara göre kan testleri, elektronöromiyografi (ENMG) ve görüntüleme yöntemleri (direkt grafi, ultrasonografi, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ya da bilgisayarlı tomografi (BT)) kullanılabilir.

El ve el bilek ağrıları nasıl tedavi edilir?
Ağrının nedeni ne olursa olsun ağrıyı azaltmak ya da geçirmek mümkündür. Bunun için öncelikle doğru teşhis önemlidir. Bu amaçla da hastanın en kısa sürede ilgili uzman hekime müracaat etmesi çok önemlidir. El ve el bilek ağrısı olan hastaların büyük bir kısmı konservatif yani cerrahi olmayan yöntemlerle (istirahat, ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersiz, lokal ve bölgesel enjeksiyonlar) tedavi edilebilir. Doğru bir tedavi ve rehabilitasyon programıyla yaygın olarak rastlanan el problemlerinin çoğu çözümlenir ve tam fonksiyon kazanılır. İnflamatuar kaynaklı el ağrılarında inflamasyonu azaltmak amacıyla antiromatizmal ilaçlar kullanılır. Lokal soğuk ya da sıcak uygulamalar, parafin, kontrast banyolar kullanılır. Özellikle artrit durumunda ve akut travmalarda lokal soğuk uygulama yapılır. Ağrı uzun süreli ise, dejeneratif hastalık varlığında sıcak uygulamadan daha fazla yarar görürler. El fonksiyonlarının yeniden kazanılması için egzersizin, iş ve uğraşı terapisinin önemi büyüktür.

El ve el bilek ağrılarından kurtulmak için nelere dikkat edilmelidir?
El ve el bileğinin tekrarlayıcı zorlayıcı hareketlerden kaçınınız.
Bileklerin sürekli bükülü kalmasına neden olan aktivitelerden kaçının ya da sık sık ara verin.
İnce el işleri yaparken, yazı yazarken sık sık ara verin.
Yazı yazarken parmaklarınızı fazla sıkmayın ve bileklerinizi düz tutun.
Kalem, tornavida gibi elle kullanılan alet ve malzemelerde kavramayı kolaylaştırmak için kalın saplı olanlarını tercih edin.
El bileği ve el ile yapılan işlerde sadece el ve el bileğini değil ön kol ve kolunuzu da kullanınız.
El ve el bileği ile ilgili rahatsızlığınız varsa bir istirahat splinti yada bilek desteği kullanın.

Kategoriler

Popüler Makaleler

Personellerimiz

Sosyal Medya