+90 312 240 05 40 (Pbx) info@fizyocare.com.tr

Manyetik Alan Tedavisi

Manyetik Alan Tedavisi


Manyetik alan tedavisi veya diğer adıyla magnetoterapi, vücudu saran hastalıkların, mıknatıslar aracılığıyla ya da manyetizma aracılığı ile tedavisinin yapılmasıdır. Bu makalemizde sizlere, manyetik alan tedavisi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde ise insanlar, ağrılarını dindirmek ve rahatlamayı sağlamak amacıyla gün içinde giydiği kıyafetlere de mıknatıs yerleştirebilmektedir. Hatta Avrupa ülkelerinde de bu tedavi yönteminden zaman zaman yararlanılmıştır. İtalya, Almanya gibi bazı Avrupa ülkeleri, tıbbi amaçlarla kullanılması için manyetik alan üreten cihazlar yapmıştır. Bir iletken maddenin etrafından elektrik akımı geçerse, manyetik alan oluşur. İletkenin biçimine bağlı olarak, değişiklikler meydana gelebilir. Eğer düz şekilli bir iletkenin üzerinden elektrik akımı geçerse, ortaya çıkacak olan manyetik alanın kuvvet çizgisi, iletken maddenin etrafını, dairesel bir şekilde kaplar. Eğer bu iletkeni, başparmağınız akış yönüne doğru gelecek şekilde avucunuz içine koyarsanız, parmaklar manyetik alanın gideceği yönü gösterir. Eğer bobin biçiminde bir iletken kullanırsanız, parmaklarınız akım yönünü gösteriyorsa, başparmağınız manyetik alanın yönünü gösterecektir.
Telin üzerinden elektrik akımı geçtiğine ortaya manyetik alan çıkar. Tam tersi şekilde, eğer tel manyetik alanın etkisinde kalırsa veya manyetik alan üzerinde hareket ederse bir akım ortaya çıkabilir.   Akış başladığında veya duraksadığında manyetik alan da değişikliğe uğrar. Değişen manyetik alan, tel hal halkanın etrafında bir akış oluşmasına sebebiyet verir. İnsan bedeninde bulunan nöral dokunun stimüle olması için akış manyetik bir biçimde meydana gelir.
Manyetik alan tedavisinin vücuda birçok faydası vardır ve iyi geldiği birçok problem bulunmaktadır. MR’a girebilen herkeste rahatlıkla uygulanabilecek manyetik alan tedavisi, zor iyileşen yaraları ve doku zedelenmelerini tedavi edebilmektedir.  Ödem oluşumunu son derece iyi şekilde engeller.  Yapılan uygulamalar Manyetik Alan Tedavisinin en başarılı olduğu alanlarını zor iyileşen yaralar, doku zedelenmeleri ve doku iyileşmesi, ağrıların hafifletilmesi amacıyla yapılan çalışmalar olduğunu göstermiştir. Girişimsel olmayan sadece manyetik alan etkileşimine dayanan bu metot, yan etkisi olmaması ve doğal bir metot olması nedeniyle başvurulan bir tedavi yöntemidir. Kolay uygulanması ve uygulama alanlarının geniş olması da Manyetik Alan Tedavisinin tercih edilme sebepleri arasında sıralanabilirler.
Verilen akım sayesinde, dokular üzerinde, kemikler ve kıkırdak üzerinde olumlu anlamda bir uyarım meydana gelir. Ayrıca bu tedavi sindirim sistemi üzerinde de etkilidir.  Bunun yanında, solunum hacminin artmasına ve dolayısıyla, nefes darlığı gibi sorunların çözülmesine de yardımcı olur. Kısacası, vücuda hiçbir zararı olmayan bu tedaviyi deneyerek, vücut ağrılarınıza kolayca çözüm bulabilirsiniz. Özellikle ağrı tedavisinde ve dokuların iyileşmesinin hızlanmasına yönelik uygulamalarda başarılı sonuçlar veren Manyetik Alan Tedavisi, sizin de çözüm üretmekte zorlandığınız bazı sağlık sorunlarınızda işe yarayan bir tedavi yöntemi olabilir.