+90 312 240 05 40 (Pbx) info@fizyocare.com.tr

Plastik Cerrahi

Plastik Cerrahi

Plastik cerrahi veya tam adıyla plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, vücut üzerindeki çeşitli yapıların yeniden yapılması, şekillendirilmesi, ciddi doku kayıplarının giderilmesini ve her türlü estetik girişimi kapsayan cerrahi bir disiplindir.

Doğumsal yüz ve kafatası şekil bozuklukları, yarık dudak, yarık damak, çene deformiteleri, kulak kepçesi deformiteleri, doğumsal el ve vücut anomalileri, doğumsal tümörler, yumuşak doku kitleleri ve benlerin tedavisi plastik cerrahinin ilgi alanlarından bazılarıdır. Estetik veya kozmetik cerrahi ise plastik cerrahinin bir alt grubudur ve burun, yüz, meme veya vücut şekillendirme gibi görselliğin daha ön planda olduğu bir disiplindir.
Estetik cerrahi de fonksiyon normal olsa dahi estetik açıdan daha ideal, daha genç ve daha güzel bir görüntü elde etmek amaçlanır. Örneğin kemerli bir buruna yapılacak burun estetiği veya sarkık bir memeye yapılacak meme estetiği söz konusu organların daha güzel bir görünüm kazanmasına ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yol açar. Rekonstrüksiyon kelimesi ise “yeniden inşa etme veya yeniden yapım” şeklinde Türkçeye çevrilebilir.
Rekonstrüktif cerrahi yanık, yaralanma veya tümör çıkartılması gibi nedenlerle bütünlüğü bozulmuş yapıların çeşitli cerrahi teknikler kullanılarak yeniden inşa edilmesi ve eski form ve fonksiyonlarına kavuşturulması ile ilgilenir.Trafik kazasında yüz kemikleri kırılmış bir kişinin kemiklerinin plak vida sistemleri ile onarılması, kopan bir parmak veya elin mikrocerrahi yöntemler kullanılarak yerine takılması, yanıkta yok olan deri kısımların yerine konması, yanık sonrası gelişen deformitelerin onarılması veya çıkartılan bir tümör sonrası oluşan doku eksikliklerinin yerine konularak o bölgenin yeniden inşası Rekonstrüktif Cerrahinin ilgi alanlarına verilebilecek örneklerdendir.
 

Popüler Başlıklar

image
Hemen Randevu Al

Whatsapp Sohbet