+90 312 240 05 40 (Pbx) info@fizyocare.com.tr

Hasta Klavuzu

Hasta Klavuzu

FizyoCare Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi’ne Hoşgeldiniz...
 

Kurumumuzda şahsınıza yapılacak tedaviler ve bunların uygulanma yöntemleri hakkında sizi kısaca bilgilendirmek istiyoruz.
Bu kılavuzu okumaya zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

TEDAVİ PROGRAMI VE TAKİPLERİNİZ NASIL DÜZENLENİR?
Poliklinikte doktorumuz tarafından muayene edildikten sonra tedavi uygulanacak bölge ya da bölgeleriniz belirlenir. Size özel bir tedavi programı kartı oluşturulur. Bu kartla birlikte muayene bulgularınız ve tedavi formunuz, randevu saatiniz belirlendikten sonra tedavinizi uygulayacak fizyoterapistlerimize ve teknikerlerimize ulaştırılır.
Tedavi kartınız eksiksiz ve herhangi bir uygulayıcının yorumuna açık olmayacak şekilde oluşturulur. Bu nedenle seyrek de olsa; acil gelişen bir durum karşısında sizinle ilgilenen terapistimiz değişirse, tedavi uygulamasında değişiklik olmaz. Bu konudaki değişiklik, eğer yeterli zaman varsa size tedavi öncesinde mutlaka telefonla bildirilecektir.
Fizik tedavi ve rehabilitasyon programınız içinde bir çok değişik yöntem bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri içinde yüzeysel dokuya etkili sıcak ve soğuk uygulamalar, gerektiği durumlarda dokuyu ısıtmak ve soğutmak için kullanılır. Derin dokuda ısınma sağlayan ve uygulanma şekli itibariyle masaj etkisi de olan ultrason başka bir fizik tedavi yöntemidir.
Bunun yanında ağrı kesici ve ödem giderici elektrik akımları cilt yüzeyinden, kendinden yapışkanlı elektrotlar aracılığıyla uygulanır. Her hastanın kendine ait elektrotları bulunur. Tedavinizin ilk seansına geldiğinizde hiç kullanılmamış elektrot açılır ve küçük bir pakete konulur. Paketin üzerine adınız yazılır. Arzu ederseniz bu paketi kendiniz muhafaza edebilirsiniz. Aksi takdirde terapistiniz tarafından elektroterapi ünitemizde saklanır.
Bu standart tedavi yöntemleri yanında merkezimizde laser uygulamaları, manyetik alan tedavisi, spinal dekompresyon cihazı, girdap banyosu ve galvanik banyo, ESWT, pnomotik kompresyon gibi tıbbi durumunuza göre farklı tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Tüm bunların yanında size özel düzenlenen egzersiz programları bulunmaktadır. Bazı hastalar yukarıda bahsedilen fizik tedavi metodları yanında egzersiz programlarına daha fazla ihtiyaç duyabilirler. Doktorunuz tarafından poliklinik muayeneniz sırasında bu duruma karar verilir.
Lokomat (Yürüme eğitimi için robotik sistem), Armeo (El- kol-omuz eğitimi için robotik sistem), Bioness fonksiyonel stimülasyon sistemi (FES), H200 El rehabilitasyon sistemi, Korebalans denge eğitimi, HİL terapi, Sanal Rehabilitasyon (Bilgisayarlı destekli denge egzersizleri, güçlendirme egzersizleri, eklem açıklığı egzersizleri), postür analizi ve taban basınç ölçümü, üç boyutlu yürüyüş analiz ve eğitim sistemi, havuz terapisi gibi
ortopedik ve nörolojik rehabilitasyon programları, doktorlarımız tarafından yapılan değerlendirme sonucunda tedavinize eklenebilir.
Tedavi randevularınız genellikle saat başlarına verilir ve tedavinin yapıldığı cihazlar ve terapist sizin için tahsis edilir. Seansınızın süresi; sizin hazırlık süreniz ve hekiminizin düzenlediği program süresinin hepsini içermektedir.
Tedavi programı süresince, kurum hekimlerimiz tarafından düzenli olarak takip edileceksiniz. Takipleriniz genel hasta vizitleri sırasında ve hekiminiz tarafından bire bir yapılacaktır. Bunun dışında, ihtiyaç hissettiğiniz her durumda doktorunuzu görebilirsiniz. Bunun için tedavinize girmeden önce banko sorumlusu personelimize ya da tedavi ekibimize talebinizi iletmeniz yeterli olacaktır.
Tedaviniz sırasında, terapistleriniz gerektiği durumlarda doktorunuzu arayarak sizinle ilgili iyi ya da kötü gelişmeleri düzenli olarak paylaşacak, tedavi programınızda doktorunuzun bilgisi dahilinde değişiklikler yapılabilecektir.
Tedaviniz öncesi yada sonrasında şikayetlerinize yönelik girişimsel ve algolojik ağrı teknikleri de uygulanabilir. Böyle bir durumda doktorunuz tarafından size detaylı bilgi verilecektir.

RANDEVU SAATLERİNİZİN AYARLANMASI NASIL YAPILIR?
Sizin talepleriniz öncelikle dikkate alınmakla beraber, tedaviye giren diğer hastalarımızın seans saatleri ve hastanemizin işleyiş programı ışığında size bir randevu saati verilir. Randevular saat başlarına verilir. Tedaviler genellikle her hastanın durumuna göre en az 1 saat ile 1.5 saat arasında değişir. Tedavi saatleriniz zaruri bir durum olmadıkça her gün aynı saatler arasında uygulanacaktır.
Tedavi planını uygulayan fizyoterapistlerin ya da teknikerlerin her saat başında yeni hastaları gelir. Bu nedenle sizin ve bir sonraki hastanın tedavi programında aksamalar olmaması için tedavinize zamanında gelmeniz son derece önemlidir.
Geç kalındığı takdirde tedavinizin yoğunluğuna bağlı olarak veya sizden sonra tedavi alacak hastalardan dolayı seansa alınamayabilir yada beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden seans saatlerinize dikkat etmenizi önemle rica ederiz. Bu kılavuzun en son sayfasında tedavi seansınıza ait detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.
Tedavinizin etkin olabilmesi ve sonuçların doğru alınabilmesi için tedaviye devamlılığınız son derece önemlidir. Ara verilmesi gereken zorunlu durumlarda doktorunuza danışarak tedaviye ara verilmesi uygun olur. Bunun dışında tedavi programına hiç bir şekilde ara vermemeniz, tedavinizin başarısı ve şifa ile sonuçlanabilmesi için oldukça önemlidir.

 
HİZMET GÜNLERİMİZ
Kurumumuz hafta içi her gün, hafta sonu cumartesi günleri hizmet vermektedir. Tedavinizin kesintiye uğramaması ve başarısı açısından, cumartesi günleri de tedaviye devam etmenizi hekimleriniz olarak sizden önemle rica ediyoruz.

LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ...
Her tedavi öncesinde, giriş katındaki bankomuza uğrayarak günlük tedaviniz için barkod almayı ve terapistinize vermeyi lütfen unutmayınız.
Tedavi salonlarımızda hastalarımızın sağlık ekibi ile daha iyi iletişim kurabilmeleri ve tedavinin kalitesi açısından refakat eden misafirlerimizin tedavi sırasında salonlarda bulunmamasını önemle rica ederiz.
Robotik rehabilitasyon tedavisi alacak hastalarımızın eşofman, uzun spor çorap ve ayakkabı; havuz tedavisi alan hastalarımızın mayo; salonda egzersiz tedavisi uygulanan hastalarımızın da spor ayakkabı ve rahat kıyafetler eşliğinde programlarına gelmesi gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZ
Sizlere daha iyi ve yüksek standartlarda hizmet verebilmemiz için tedaviniz sırasında yaşadığınız şikayetlerinizi ya da varsa önerilerinizi hasta anketi yoluyla hasta ilişkileri birimimize aktarabilirsiniz. Yazılı veya sözlü olarak yapacağınız bildirimler en kısa zamanda yönetimimize aktarılacak ve değerlendirmeye alınacaktır. İstekleriniz kurum imkanları dahilinde mümkün olan en kısa sürede karşılanacaktır.
Sizi sağlığınıza kavuşmuş ve mutlu olarak görmek FizyoCare ailesi olarak en büyük hedefimizdir. Kurumumuzu tercih ettiğiniz için teşekkür eder, acil şifalar dileriz.
Saygılarımızla,
 
FizyoCare FTR Tıp Merkezi

Popüler Başlıklar

image
Hemen Randevu Al

Whatsapp Sohbet